Z powodu niepewnej pogody przełożono zaplanowane pierwotnie na sobotę oficjalne otwarcie nowej ścieżki dla rolkarzy w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach - podał magistrat. W sobotę od rana na Śląsku pada przelotny deszcz, jest chłodno.

Zaplanowaliśmy różnego rodzaju zabawy i inne atrakcje, których organizacja w deszczu nie miałaby sensu. Wkrótce wyznaczymy inny termin otwarcia ścieżki. rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice Ewa Lipka „Zaplanowaliśmy różnego rodzaju zabawy i inne atrakcje, których organizacja w deszczu nie miałaby sensu. Wkrótce wyznaczymy inny termin otwarcia ścieżki” - powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice Ewa Lipka. Otwarciu ścieżki miał towarzyszyć rodzinny piknik, z warsztatami, pokazami jazdy na rolkach, animacjami oraz konkursami.

Katowicka Dolina Trzech Stawów to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku katowiczan, także amatorów jazdy na rolkach. Dotychczasowa trasa dla nich liczyła prawie dwa kilometry, rozpoczynała się przy ulicy Francuskiej i prowadziła w kierunku stawu kąpielowego. Teraz została wydłużona o podobną długość i prowadzi wzdłuż lotniska Muchowiec.

Lokalny samorząd postanowił dobudować kolejną część ścieżki, widząc ogromne zainteresowanie mieszkańców Katowic jazdą na rolkach. Teraz tworzy ona blisko czterokilometrową pętlę. Mimo odwołania oficjalnego otwarcia, można z niej korzystać - ostatnie prace zakończyły się przed kilkoma dniami.

„Ogromnie się cieszymy, że mieszkańcy Katowic swój wolny czas spędzają aktywnie. Staramy się, aby sportowa infrastruktura miasta ciągle się rozwijała” - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa. Zaznaczył, że rolkostrada znajdująca w Dolinie Trzech Stawów to świetnie przygotowane trasy, zarówno dla początkujących, jak i tych, którzy jeżdżą na rolkach od lat.

Nawierzchnia nowej nitki jest asfaltowa, obok powstała ścieżka dla pieszych. Podczas budowy wykonano również krawężniki i odnowiono boczne alejki. Przy nowym odcinku powstała drewniana altana z ławkami i stołami. Dodatkowo powstała ścieżka edukacyjna pomiędzy nową nitką a dotychczasową trasą dla rolkarzy. Budowa nowego odcinka rolkostrady kosztowała 2,6 mln zł.

W Dolinie Trzech Stawów znajdują się wydzielone trasy - dla rowerzystów, rolkarzy oraz pieszych i biegaczy. Ze względów bezpieczeństwa na trasę dla rolkarzy nie mogą wjeżdżać rowerzyści. „Dzięki temu każdy korzystający ze ścieżek będzie mógł korzystać z nich bardziej komfortowo i bezpiecznie. Dla rowerzystów przygotowano blisko 140 km tras w Katowicach, w tym czerwony szlak na terenie Doliny Trzech Stawów. Ponadto mogą korzystać z głównej nitki rolkostrady wzdłuż ulicy Trzech Stawów” - przypomniała Lipka.