1000 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną rywalizowało w zakończonych we wtorek na Stadionie Śląskim w Chorzowie XI Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Czterodniowe zawody rozegrano też w Katowicach i Mikołowie.

50 lat temu Eunice Kennedy-Shriver stworzyła Olimpiady Specjalne dla swojej siostry, żeby miała przyjaciół, żeby miała cel w życiu. Przez te ostatnie cztery dni to wy udowodniliście i pokazaliście kolejny raz wszystkim Polakom, Europejczykom i całemu światu, że determinacja, motywacja, dążenie do celu to to, co przyświeca wam każdego dnia. dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska Joanna Styczeń-Lasocka „50 lat temu Eunice Kennedy-Shriver stworzyła Olimpiady Specjalne dla swojej siostry, żeby miała przyjaciół, żeby miała cel w życiu. Przez te ostatnie cztery dni to wy udowodniliście i pokazaliście kolejny raz wszystkim Polakom, Europejczykom i całemu światu, że determinacja, motywacja, dążenie do celu to to, co przyświeca wam każdego dnia” - powiedziała podczas ceremonii zakończenia igrzysk dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska Joanna Styczeń-Lasocka.

Uroczyste zamknięcia imprezy odbyło się na Stadionie Śląskim, który jeszcze w piątek był areną lekkoatletycznego Memoriału Janusza Kusocińskiego. Zgasł olimpijski znicz, igrzyska zostały formalnie zakończone. W sobotni wieczór areną otwarcia, także z udziałem wszystkich uczestników, trenerów i wolontariuszy, był katowicki Spodek.

„To nie ukłon z mojej strony, lecz przywilej być tutaj blisko tych ludzi. Jestem wzruszona, pod ogromnym wrażeniem. Przez 10 ostatnich lat byłam w zawodowym sporcie, który jest bardzo surowy, zero-jedynkowy. Myślę sobie, że gdyby żył Pierre de Coubertin, to chciałby, żeby właśnie tak wyglądały igrzyska olimpijskie, tak jak Olimpiady Specjalne. Długo jeszcze będę to przeżywać i myślę, że na stałe zapiszę się do tego ruchu” - podsumowała biathlonistka Weronika Nowakowska ambasadorka Olimpiad Specjalnych.

Niepełnosprawni sportowcy rywalizowali w 11 dyscyplinach, także o prawo wyjazdu na światowe igrzyska w Abu Dabi w marcu 2019. Polskę będą tam reprezentowały 64 osoby w 17 konkurencjach.