Prapremiera spektaklu „Żywoty świętych osiedlowych” na podstawie książki Lidii Amejko w adaptacji i reżyserii Karoliny Kirsz odbędzie się 19 kwietnia w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Ten tekst dokładnie rymuje się z rzeczywistością wokół nas. Tak zawsze było, a teraz jest nawet bardziej - tyle jest wokół nudy, głupoty i bezsensu, że zaczynamy z tym walczyć lub się poddawać. reżyserka spektaklu, Karoliny Kirsz Akcja rozgrywa się na typowym polskim osiedlu, potraktowanym jako metafora niedoskonałego świata.

„Ten tekst dokładnie rymuje się z rzeczywistością wokół nas. Tak zawsze było, a teraz jest nawet bardziej - tyle jest wokół nudy, głupoty i bezsensu, że zaczynamy z tym walczyć lub się poddawać” - powiedziała PAP Karolina Kirsz.

W spektaklu wystąpią: Izabela Malik, Marta Tadla, Jarosław Czarnecki i Hubert Waljewski. Autorem muzyki jest Jacek Mazurkiewicz, scenografii - Adrianna Matwiejczuk, a za ruch sceniczny odpowiada Maciej Cierzniak.

Karolina Kirsz jest absolwentką Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i Wydziału Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, ukończyła też Wydział Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej.

Była asystentką reżysera Michaela Marmarinosa w Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz Piotra Cieplaka w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Wyreżyserowała m.in. „Pułapkę” Tadeusza Różewicza w ramach cyklu „Studio in Progress” w Teatrze Studio w Warszawie oraz „Zimę w czerwieni” Adama Rappa w Teatrze Rampa/Scena Eksperymentalna w Warszawie, za który otrzymała pierwszą nagrodę na XII Międzynarodowym Festiwalu Zdarzenia.

Zrealizowała też m.in. „Końce świata” Marca Beckera i „69” Igora Bauersimy oraz adaptację „Dotknij wiatru, dotknij wody” Amosa Oza w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Lidia Amejko to pisarka, autorka dramatów i słuchowisk. Za książkę „Żywoty świętych osiedlowych” otrzymała w 2008 r. nagrodę Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej, przyznawaną przez Fundację Zielona Gęś im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Na podstawie tej książki autorka stworzyła też słuchowisko „Osiedle”.