Muzeum Górnośląskie w Bytomiu rozstrzygnęło w sobotę organizowany od 29 lat konkurs na najpiękniejsze górnośląskie kroszonki - jaja wielkanocne zdobione tradycyjnymi i nowatorskimi technikami. Oceniano walory artystyczne i estetyczne prac oraz zachowanie tradycyjnych technik i wzorów zdobienia. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział łącznie 55 uczestników, w tym 15 debiutantów; najmłodszy uczestnik miał 22 lata, najstarszy 85.

Kroszonki były oceniane w czterech kategoriach, według technik wykonania: wykonane techniką rytowniczą (drapane), techniką batikową (pisane woskiem), innymi tradycyjnymi technikami (np. oklejane) oraz wykonane nowatorskimi technikami zdobienia.

Jurorzy, wśród których byli etnografowie i historyk sztuki, podkreślali, że wybór najlepszych kroszonek nie był łatwy, ze względu na wysoki poziom prac oraz rosnącą z roku na rok liczbę zgłaszanych do konkursu jaj - często jeden uczestnik zgłasza kilka zestawów kroszonek w więcej niż jednej kategorii.

"W tym roku cieszyło nas szczególnie, że wśród uczestników konkursu znalazło się tak wiele nowych i młodych osób. To dobrze wróży na przyszłość - znaczy, że tradycja przetrwa" - podsumowywała tegoroczną edycję konkursu przewodnicząca jury, etnograf Maria Lipa-Kuczyńska.

"Zauważyliśmy też, że w dopisali kroszonkarze pracujący w technice malowania woskiem. A to tym bardziej cenne, bo coraz mniej osób na Śląsku posługuje się batikową techniką zdobienia jajek" - dodała.

W kategorii wykonania jaja techniką rytowniczą przyznano trzy nagrody i siedem wyróżnień. Laureatem pierwszej nagrody w tej kategorii został Adam Lasota. W kategorii zdobienia jaja techniką malowania woskiem znalazło się troje laureatów i dwie osoby wyróżnione - zwyciężył Joachim Orłowski, który triumfował również w kategorii nowatorskich technik zdobienia. W kategorii innych technik tradycyjnych wygrała Joanna Michalik.

Wręczono także dwie nagrody specjalne: Nagrodę Prezydenta Miasta Bytomia Damiana Bartyli otrzymała Joanna Michalik (za kroszonki zdobione innymi technikami tradycyjnymi), a Nagrodą Dyrektora Muzeum Górnośląskiego Leszka Jodlińskiego za prace wykonane techniką rytowniczą został uhonorowany Joachim Orłowski.

Podsumowaniem konkursu jest wystawa, na której można zobaczyć zwycięskie prace z tegorocznej edycji konkursu. Ekspozycja będzie czynna do 15 kwietnia w jedynym z gmachów bytomskiego muzeum, przy ul. Korfantego 34. Konkurs i wystawa "Górnośląskie kroszonki 2018" to część zorganizowanego w Bytomiu - festiwalu śląskiej kultury.