Dziś druga niedziela z ograniczeniem handlu. Inspektorzy pracy znów będą sprawdzać jak przestrzegane są przepisy. W poprzednią niedzielę zastosowała się do nich zdecydowana większość skontrolowanych placówek.

W pierwszą niedzielę wolną od handlu, inspektorzy sprawdzili ponad 7 tysięcy placówek handlowych. W zdecydowanej większości z nich przepisy o ograniczeniu handlu były przestrzegane. - sklepy wielkopowierzchniowe były zamknięte, a w małych sklepikach klientów z reguły obsługiwali ich właściciele. W sumie inspektorzy nałożyli kilka mandatów karnych a w dwóch przypadkach mają zostać skierowane wnioski o kary. Sklepy monitorowane będą też, podobnie jak poprzednio, przez Solidarność pracowników handlu. Jeżeli były jakieś naruszenia przepisów to tylko nieliczne - powiedział szef handlowej Solidarności Alfred Bujara.

Zgodnie z ustawą w tym roku handlowe będą po dwie niedziele w miesiącu, w 2019 po jednej na miesiąc, a od 2020 roku handlować będzie można w siedem niedziel w roku. Te siedem wyjątków to niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia, jedną przed Wielkanocą, oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Ustawa przewiduje katalog wyłączeń. Handlować w niedziele może właściciel sklepu, pod warunkiem, że sam stoi za ladą. Handel jest też dozwolony między innymi w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw, w kwiaciarniach, w placówkach pocztowych, na dworcach i portach lotniczych.