Śląscy samorządowcy zdecydowali. Pierwszym szefem Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii został Kazimierz Karolczak. W jej zarządzie zasiądą natomiast przedstawiciele wszystkich okręgów tworzących metropolię. Brak autorskiego zarządu to kompromis, na jaki zgodzili się prezydenci w zamian za wybór Kazimierza Karolczaka na to stanowisko.

Zdania co do tego, czym powinien zająć się na początku zarząd, są podzielone. Jednak mianownik jest wspólny – pierwsze kroki mają poprowadzić metropolię do sukcesu.

Struktura władzy w metropolii przypomina tę funkcjonującą w każdym mieście. Zarząd jest kolegialny. Swojego przedstawiciela mają tam wszystkie okręgi, z jakich składa się metropolia. Decyzje i uchwały zarządu muszą więc być podejmowane większością głosów, dopiero później kierowane będą pod obrady zgromadzenia.

Kompetencje podzielone mają być w sposób naturalny: Danuta Kamińska, wieloletni skarbnik Katowic – finanse, Krzysztof Zamasz, wieloletni prezes koncernów energetycznych – zarządzanie, Grzegorz Kwitek, specjalista do spraw unijnych – administracja, Karolina Wadowska menager Technoparku – innowacje.

Górnośląsko–Zagłębiowska Metropolia formalnie zacznie działać 1 stycznia 2018 r., prace ruszyć muszą jednak już teraz. Do dyspozycji 41 członków metropolii jest ponad 350–milionowy budżet.