W najbliższym czasie w dwóch dzielnicach Katowic - Szopienicach i Brynowie - rozpocznie się budowa dwóch basenów, łącznym kosztem blisko 50 mln zł. Trwa procedura wyłaniająca wykonawcę trzeciego takiego obiektu - w dzielnicy Ligota. Baseny mają być gotowe za niespełna dwa lata.

Budowa basenów to jedna z moich najważniejszych obietnic wyborczych, którą zawarłem w Umowie z mieszkańcami Katowic, i regularnie informowałem o działaniach w tej sprawie. Zależy mi na tym, by całe rodziny mogły aktywnie spędzać czas wolny. prezydent Katowic Marcin Krupa „Budowa basenów to jedna z moich najważniejszych obietnic wyborczych, którą zawarłem w Umowie z mieszkańcami Katowic, i regularnie informowałem o działaniach w tej sprawie. Zależy mi na tym, by całe rodziny mogły aktywnie spędzać czas wolny” - przypomina prezydent Katowic Marcin Krupa.

Przez kilka lat władze stolicy Górnego Śląska rozważały projekt budowy w Katowicach parku wodnego - analizowana była m.in. rentowność podobnych przedsięwzięć w innych miastach. Ostatecznie samorządowcy uznali, że lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest budowa basenów w kilku częściach miasta.

„Podejmując decyzję o budowie trzech basenów kierowałem się chęcią promowania zdrowego, aktywnego trybu życia. Przy każdej pływalni powstanie także pełnowymiarowa hala sportowa przeznaczona dla mieszkańców Katowic oraz mała strefa SPA. Trzy obiekty zamiast jednego aquaparku oznaczają, że zdecydowana większość mieszkańców będzie mieć basen w odległości nie przekraczającej 5 kilometrów - czyli kilkunastu minut jazdy samochodem lub komunikacją miejską” - wyjaśnia Krupa.

W ostatnim czasie przedstawiciele Urzędu Miasta podpisali umowy wykonawcze z wyłonioną w przetargu firmą NDI SA z Sopotu na budowę dwóch basenów miejskich w Szopienicach (za 24,1 mln zł) i Brynowie (za 25,2 mln zł). Wykonawca przejął już place budowy; na realizację zlecenia ma 22 miesiące. Trzeci z planowanych basenów powstanie w dzielnicy Ligota - trwa procedura przetargowa służąca wyłonieniu wykonawcy tego obiektu.

W obu obiektach znajdą się m.in. sześciotorowe baseny sportowe o wymiarach 25x16 m, basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci wyposażony w liczne atrakcje, trybuny dla widzów na 115 miejsc, 80-metrowa zjeżdżalnia, 8-metrowa wieża do skoków, siłownia, hale sportowe i różnego typu sauny.

Hala sportowa przy basenie w dzielnicy Brynów ma być przeznaczona przede wszystkim na potrzeby gimnastyki sportowej. W Ligocie będzie możliwe wyjście z basenu na zewnątrz, gdzie powstanie teren rekreacyjno-plażowy, a w miejsce siłowni i sali fitness będą gabinety rehabilitacyjne. Przy basenach powstaną parkingi, zmieni się też okoliczna infrastruktura.

Początkowo koszt budowy trzech basenów przedstawiciele Urzędu Miasta szacowali na ponad 92 mln zł - ostatecznie koszt będzie niższy, rzędu ok. 75 mln zł. Najkorzystniejszą ofertę na budowę basenu w Ligocie (26,2 mln zł) złożyła firma Alstal Grupa Budowlana z Inowrocławia, jednak procedura przetargowa nie została jeszcze ostatecznie zamknięta.

Według przedstawicieli władz Katowic, korzystanie z basenów będzie znacznie tańsze niż w przypadku, gdyby miasto zdecydowało się na budowę aquaparku. Ustalając cennik, samorządowcy chcą wziąć pod uwagę m.in. dodatkowe upusty dla rodzin z co najmniej trójką dzieci.

Wśród zrealizowanych dotąd przedwyborczych deklaracji prezydenta Katowic Marcina Krupy znalazły się m.in.: zwiększenie budżetu obywatelskiego i utworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych, a także rozpoczęcie budowy centrów przesiadkowych. Rusza budowa krytych basenów, a w przygotowaniu jest przedłużenie linii tramwajowej na południe miasta.