Jaki gest marszałka oznacza zatrzymanie samolotu? Jaki jest największy latający samolot świata? Co oznacza skrót RWD? To tylko niektóre z 8 pytań, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy pierwszego etapu I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Lotniczej.

W sumie do I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Lotniczej zgłosiło się 264 uczniów z 31 szkół z całej Polski, z takich miast jak m.in.: Bytom, Częstochowa, Dęblin, Gliwice, Katowice, Kluczbork, Kraków, Krosno, Lisie Jamy, Mielec, Opole, Ornontowice, Powodowo, Poznań, Rzeszów, Radom, Stalowa Wola, Sosnowiec, Warszawa, Wojkowice, Wrocław.

16 maja odbył się I etap konkursu. Uczniowie zmierzyli się z pytaniami nt. sygnałów marszałka, największego samolotu świata, zasad rekreacyjnego latania dronem czy czarnej skrzynki. Po dwie najlepsze drużyny dwuosobowe z każdej szkoły wezmą udział w etapie finałowym, który odbędzie się już 6 czerwca 2017r. w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice Pyrzowice.

I Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Lotniczej jest organizowany przez Zespół Szkół w Porębie kształcący w zawodzie technik lotniskowych służb operacyjnych. Konkurs ma na celu propagowanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy lotniczej i kultywowanie tradycji lotniczych. Adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, interesującej się modelarstwem lotniczym oraz lotnictwem, młodzieży która wiąże swoje plany życiowe z branżą lotniczą. - Branża lotnicza w dobie XXI wieku jest jedną z najbardziej prężnie rozwijających się dziedzin. Wierzymy, że udział młodzieży w Konkursie przyczyni się do szerszego rozpropagowania tej niezwykłej i fascynującej specjalności na cały kraj – powiedziała Beata Mędrecka-Bańka, dyrektor Zespołu Szkół w Porębie.

Konkurs przeprowadzany jest przy współpracy z Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej, Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice, Stowarzyszeniem Technicznych Szkół Lotniczych, Polskim Klubem Lotniczym, Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, Sportowym Klubem Modelarskim Bobrowniki, Wydziałem Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, Fundacją "Smyki na Start", firmą śmigłowcową AIRCOM. Sponsorem Konkursu jest Śląski Klaster Lotniczy.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Minister Infrastruktury i Budownictwa, Marszałek Województwa Śląskiego, Śląski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Katowice, Starosta Powiatu Zawierciańskiego.

Patronami medialnymi są: SAMOLOTY.PL, TVP3 Katowice, dlapilota.pl, „Przegląd Lotniczy”, PRTL.pl.